»to ni samo stvar ministrstva za pravosodje, ampak vlade kot celote«
»Mi smo tvorno kot ministrstvo sodelovali pri pripravi zakona, ki ga je vlada posredovala v parlament, zavedajoč se, da to ni v popolnosti izvršitev odločbe ustavnega sodišča.«
»Ne glede na to verjamem v pravno državo, vlada bo naredila vse, da v mejah izvedljivega ta sklep tudi implementira.«
»Čisto možno pa je, da bo imelo kakšen posredni vpliv.«
»kajti, kot je poudarjeno v enem ločenem pritrdilnem mnenju, je to minimum od minimuma, kar je bilo ustavno sodišče prisiljeno, da samo naredi, če vlada in državni zbor nista hotela.«
»Ta neustavnost je zdaj neposredno odpravljena.«
»Zdaj, ko je sprejeta odločba ustavnega sodišča, katere vsebine podrobno ne poznam in je tudi ne morem komentirati, ima gotovo podlago za to, da se vsaj v tem delu izvrši tisto, kar je naloženo.«
»Nesprejemljivo je namreč, da zakonodajna veja oblasti ugotovljenega neskladja z ustavo, ki posega v materialno neodvisnost sodnikov in v razmerje enakopravnosti, enakovrednosti med vejami oblasti, ne odpravi.«
»Kot smo sodniki poudarili že večkrat, je temelj vsake pravne države spoštovanje zakonov in odločb sodišč, saj je mogoče le tako zagotoviti vladavino prava in enakost pred zakonom. Sodne odločbe pa veljajo za vse, tudi za vlado in državni zbor Republike Slovenije.«
»Seveda bomo odločitev ustavnega sodišča spoštovali, kaj konkretno pa vsebinsko pomeni, ali in če sploh kakšen vpliv bo imela na pogajanja, pa je v tem trenutku preuranjeno reči, saj se z njeno vsebino sploh še nismo mogli natančno seznaniti.«
»Če so tam rešitve, ki bodo veljale za sodnike, bodo verjetno morale veljati tudi za javne uslužbence.«
»Zagotovo bo to imelo določen vpliv na pogajanja, seveda detajlov same odločitve ustavnega sodišča še ne poznamo, tudi argumentov ne, tako da jih moramo zagotovo preučiti. Mislim pa, da bo vsaj kakšno od vprašanj, ki smo jih tudi danes obravnavali, zagotovo obravnavano v nadaljevanju nekoliko drugače v okviru te ustavne odločbe. To pa mislim, da je v tem trenutku že jasno.«
»Nezaslišano je namreč, da se niso usklajevale vse od leta 2012 in so od tedaj realno ves čas padale.«
»Za zdaj pa lahko rečem, da pomeni pozitiven premik.«
»Izražamo razočaranje nad brezbrižnostjo, ki jo predsednik vlade kaže proti temeljnemu indikatorju Evropske unije o stanju vladavine prava v državah članicah. Hkrati javnost obveščamo, da tudi ne drži, da se vlada s sodniki kakor koli 'usklajuje'.«
»Vse obljube, ki jih je vlada dala sodnikom, so bile doslej prelomljene. Nazadnje je bil posredovan neuradni predlog kot namera za uresničitev odločbe ustavnega sodišča, ki pa ne s časovnega ne z vsebinskega vidika ne ustreza svojemu namenu.«
»Sestanek je bil konstruktiven, smo se pa dogovorili, da ga ne bomo komentirali v javnosti.«
»Optimisti moramo biti.«
»Zadovoljna sem zgolj s tem, da se je po dolgem času zadeva premaknila, vsebinsko pa žal še ne morem biti zadovoljna.«
»Če sodstvo ne deluje, je ogroženo delovanje delitve oblasti, s tem pa tudi družbe kot celote.«
»Neodvisnost nikakor ni privilegij sodnikov, ampak pravica državljanov.«
»Daje pa tudi konkretno in jasno navodilo, ki je v luči drugega aktualnega dogajanja ostalo prezrto oziroma se je spoštovanje premaknilo v nedefinirano prihodnost. To pa je v delujoči pravni državi nevzdržno.«
»Če želimo, da pravo ni izraz upajočega prizadevanja, ampak da ureja razmere v družbi, je treba njegove odločitve spoštovati.«
»Vlada lahko kadar koli do 13. septembra ali do 1. januarja 2025 uzakoni dogovor, ki smo ga predstavniki sodstva in tožilstva podpisali 3. in 4. julija lani.«
»Litijske ne vidimo kot sodne stavbe.«
»Za sestanek ni nikakršnega gradiva, denimo pisnega predloga o načinu uresničitve ustavne odločbe, zato realno ne pričakujemo, da bi bil sestanek iskreno namenjen iskanju rešitve situacije, ki je lahko zgolj in izključno v načinu uresničitve te odločbe.«
»Protestiramo proti taki zlorabi oblasti, ki jo celo predsednica republike označuje za pravno huliganstvo.«
»Naš pravni red je zasnovan v ustavi, ki pravi, da je Slovenija pravna država.«
»Apeliramo na javnost, domačo in mednarodno, da z vsemi sredstvi prisili politične odločevalce, da spoštujejo vladavino prava, torej tudi sodne odločbe.«
»Njegova prisotnost in podpora prizadevanjem slovenskih sodnikov sta izjemnega pomena.«